W Zamku Tarnowskich w tarnobrzeskim Dzikowie otwarta zostanie wystawa „Edward Dwurnik – in memoriam”. Na wernisażu zaprezentowanych zostanie prawie 50 prac zmarłego w ubiegłym roku artysty.
Jak poinformował PAP Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega), wszystkie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. „Pokazywać będą twórczość artysty, z różnych okresów jego pracy” – dodał.
Zych zaznaczył, że Dwurnik był artystą niezwykle „płodnym”. „Pozostawił po sobie kilkanaście tysięcy dzieł. Niektóre z nich złożyły się na słynne cykle malarskie: Podróże autostopem, Warszawa, Portret, Sportowcy” – przypomniał.
Wystawa będzie czynna do połowy marca br.
Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej, twórca około 5 tys. obrazów i 10 tys. rysunków, uchodził za jednego z najbardziej pracowitych polskich malarzy.
Uznanie i popularność zdobył jako autor rozbudowanych cykli malarskich, z których najsłynniejszy to "Podróże autostopem". Cykl ten artysta rozpoczął w 1966 r. i kontynuował do ostatnich lat życia. Te miejskie pejzaże, malowane z lotu ptaka, cechuje natłok drobnych motywów i postaci.
W jego pracach odbija się obraz polskiej transformacji ustrojowej, wielkie zmiany w świecie polityki i życia społecznego. Tematy polityki, rzeczywistości państwa totalitarnego i zbrodni, dokonywanych przez jego organy poruszał malarz w cyklach "Droga na Wschód", powstałym pod wpływem lektur wspomnień Polaków represjonowanych w Związku Sowieckim, i "Od grudnia do czerwca", poświęconym ofiarom brutalności policyjnej.
Dwurnik uprawiał także grafikę i rysunek (zarówno autonomiczne serie, jak i ilustracje). Lubił projektować monumentalne kompozycje malarskie w przestrzeni publicznej. Stworzył również rysunki i gwasze do filmów animowanych.
Artysta zmarł w 28 października 2018 r.
(PAP)