Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zakończyło pierwszy etap projektu, którego celem jest ukazanie specyfiki rzemiosła młynarskiego. Na terenie skansenu znajduje się pięć młynów - cztery wiatrowe i jeden wodny. Są przykładami architektury wiejskiej, która praktycznie zniknęła krajobrazu Podkarpacia, a jak powiedział dyrektor placówki Jacek Bardan - jeszcze do niedawna było ich tysiące.
Do tej pory młyny w kolbuszowskim Parku Etnograficznym były unieruchomione. Dzięki pracom remontowym w dwóch wiatrakach z Padwi i z Rudy – odnowiono m.in. urządzenia napędowe. Z kolei w młynie wodnym z Żołyni wyremontowano urządzenia napędowe i doprowadzające wodę. Zabiegami konserwatorskimi zostały objęte także te mechanizmy młyna, które służą do transportowania ziarna przez cały proces jego przetwarzania i czyszczenia.
W planach jest też multimedialna ekspozycja, pokazująca rzemiosło młynarskie na Podkarpaciu. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.