W całym kraju działa około 1500 punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Mogą z niej skorzystać wszyscy, których nie stać na prawnika, wystarczy napisać oświadczenie.
Taką m.in. zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, która weszła w życie z nowym rokiem. Prezydent Andrzej Duda dodał, że nowelizacja jest adresowana do ludzi w potrzebie, a pomoc świadczą profesjonaliści opłacani z budżetu.
Zaapelował też podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim do dziennikarzy mediów lokalnych o pomoc w nagłaśnianiu tej inicjatywy. Pracownicy kancelarii prezydenta wyliczyli, że w ramach akcji "Duda Pomoc" w czasie kampanii wyborczej w 2015 roku blisko 4 tys. osób skorzystało z pomocy wolontariuszy. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Biuro Interwencji Prawnej w Pałacu Prezydenckim.
Znowelizowana ustawa zawiera także elementy dotyczące poradnictwa obywatelskiego oraz możliwość dostępu do nieodpłatnej mediacji.
Informacje na temat punktów nieodpłatnej pomocy prawnej znaleźć można w starostwach, urzędach gmin czy w ośrodkach pomocy społecznej.