W Przemyślu wspominano dziś Żydów - mieszkańców miasta zamordowanych przez hitlerowców po likwidacji getta. Uroczystości zorganizowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Odbyły się przy tablicy upamiętniającej zamordowanych
Jak mówili uczestnicy obchodów :"każdy powinien pamiętać o tym, co było kiedyś bardzo złe i niepotrzebne, że zginęli ludzie To jest wspaniała inicjatywa, że wszyscy razem z młodzieżą i władzami upamiętniamy to miejsce. W przedwojennym Przemyślu społeczność żydowska stanowiła jedną trzecią i to zobowiązuje żeby pamiętać."
Przed tablicą upamiętniającą zamordowanych przemyskich Żydów mieszkańcy wraz z katolickim księdzem Stanisławem Bartmińskim, seniorem, przedstawicielem przemyskiego metropolity - odmówili Kadisz - jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie wyrażająca poddanie się woli Boga oraz wzywającą do rychłego nadejścia królestwa Bożego . Po modlitwie zapalano znicze, składano kwiaty i wieńce.
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie z Lucią Retman reprezentującą pierwsze pokolenie ocalonych z Holokaustu.
Pierwsze getto żydowskie w Przemyślu utworzone zostało w niemieckiej części miasta za Zasaniu w 1940 roku. Zostało zlikwidowane 3 czerwca w 1942 roku , a jego więźniowie zabici w forcie "Łętownia". 24 czerwca 1941 roku w dzielnicy Garbarze utworzono kolejne getto w którym znalazło się 17,5 tys. przemyskich Żydów . Sukcesywnie byli wywożeni do obozów koncentracyjnych a wielu z nich zamordowanych w lasach blisko miasta. W 1943 roku getto formalnie zlikwidowano. 3,5 tys. ostatnich jego mieszkańców wysłano do obozu w Auschwitz , 500 do obozu w Szebniach , a 115 osób rozstrzelano . Ciała pomordowanych spalono na miejscu a prochy wrzucono do Sanu.
Na Podkarpaciu obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu rozpoczęły się 23 stycznia i potrwają do 2 lutego.