Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielki Tydzień. To dla nich najważniejszy okres w roku. Szczególne uroczystości rozpoczną się wieczorem i potrwają do niedzieli. To tak zwane Triduum Paschalne, czyli trzy dni, w które wspomina się mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
Uroczystość Wielkiego Czwartku obchodzą dziś także wierni obrządków wschodnich. W świątyniach katedralnych podczas uroczystości biskupi dokonują obrzędu umycia nóg dwunastu kapłanom, co jest symbolem oczyszczania się z grzechu. Wierni uczestniczą w nabożeństwach pasyjnych, podczas których - trzymając w rękach zapalone świece - wysłuchają dwunastu fragmentów Ewangelii poświęconych męce Pańskiej. Kapłani każdy fragment ewangelii czytają w innych sztach liturgicznych. Zapalone świece chrześcijanie wschodni zabierają do domu, gdzie dymem będą symbolicznie znaczyć progi i obchodzić wszystkie pomieszczenia, by uczynić tam znak krzyża.
Przez cały Wielki Tydzień w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. W niektórych w czwartek, piątek i sobotę ogranicza się gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda lub kompot oraz warzywa i owoce.