To jedna z pierwszych formacji mundurowych w Polsce. Służba Więzienna świętuje 100-lecie istnienia. W Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie funkcjonariusze i zaproszeni goście, rozmawiali o jej historii na Podkarpaciu i przyszłości penitencjarnych programów, które mają pomóc osadzonym w odnalezieniu się po wyjściu na wolności. Jednym z nich jest ogólnopolski program pracy. Płk Marek Grabek, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, przypomniał, że w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, powstanie hala produkcyjna, w której będzie pracować ok. 600 skazanych.
Zdaniem doktora habilitowanego Czesława Kłaka, członka Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości, resocjalizacja przynosi efekty. W skali całego kraju recydywa (czyli powrót do przestępstw) wynosi ok. 55 proc, na Podkarpaciu nie przekracza 30.
W siedmiu podkarpackich zakładach karnych przebywa ponad 3 tys. więźniów - głównie za przestępstwa pod wpływem alkoholu i narkotyków. We wszystkich więzieniach w województwie pracuje blisko 1300 funkcjonariuszy.