Są dodatkowe pieniądze na usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych.
Do podziału w skali kraju jest 60 milionów złotych. Pochodzą one z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych uruchomionego w ramach programu "Za życiem".
Wojewoda Ewa Leniart tłumaczy, że gminy, które opłacają swoim mieszkańcom usługi opiekuńcze będą mogły się ubiegać o 50-procentową refundację poniesionych kosztów. Finansowanie pomocy dla osób niepełnosprawnych to obowiązek własny gminy, ale ponieważ zapotrzebowanie na nie jest bardzo duże, państwo chce połowę kosztów wziąć na siebie - dodała wojewoda.
W praktyce oznacza to tyle, że osoba, do której teraz opiekun przychodzi na cztery godziny w tygodniu, będzie miała 8 godzin opieki, czyli dwa razy więcej. Z usług opiekuńczych mogą korzystać osoby do 75 roku życia ze znacznym stopniem niepełnosprawności, także osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz dzieci do lat 16 ze wskazaniami do stałej lub długotrwałej opieki.
Gminy mogą składać wnioski do wojewody jeszcze przez tydzień, w połowie maja maja zapadnie decyzja o podziale pieniędzy.
W ubiegłym roku na Podkarpaciu usługami opiekuńczymi było objętych 32 tysiące osób.