"Mistrz i Małgorzata" w Teatrze im. W. Siemaszkowej - premiera już w sobotę
fot. Maciej Rałowski

Czy arcydzieło literatury światowej, które od dziesiątków lat cieszy się powodzeniem i jest wystawiane na deskach teatrów całego świata, można jeszcze przedstawić w sposób odkrywczy? Czy pomysłowe i oryginalne rozwiązania sceniczne mogą ogarnąć całe bogactwo genialnej powieści i iść w parze z jej głębokim przesłaniem?

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie uświetni długo wyczekiwana premiera. 30 marca o godz. 18:00 na Dużej Scenie po raz pierwszy w historii „Siemaszki” zagości Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa.

Próby do spektaklu rozpoczęły się w styczniu tego roku. Uwielbianą przez rzesze czytelników lekturę wziął na warsztat Cezary Iber, który jest jednocześnie reżyserem inscenizacji, twórcą adaptacji i choreografii. Znany już rzeszowskiej publiczności z bardzo dobrze przyjętego i prezentowanego na festiwalach w kraju i za granicą spektaklu Pogorzelisko reżyser, wybrał jeden z nowych przekładów powieści autorstwa związanych z Krosnem Leokadii Anny, Grzegorza i Igora Przebindów, którzy uwspółcześnili jej język oraz poprawili pojawiające się w poprzednich tłumaczeniach błędy.

Powieść Mistrz i Małgorzata ze względu na mnogość wątków i postaci jest trudna do przełożenia w całości na język teatru. W rzeszowskiej inscenizacji zobaczymy jednak niemal wszystkie jej główne przestrzenie - miłosną historię Mistrza i Małgorzaty, biblijne wydarzenia w ogrodzie Piłata, seans czarnej magii w Teatrze Variétés oraz wielki bal u Szatana. Wszystkie skompilowane tak, aby nie znudzić widza, nie zatracić głównego przesłania lektury, a także stworzyć pole do nowych interpretacji. Bo będą też niespodzianki… Reżyser zapowiedział zerwanie ze schematycznym przedstawianiem niektórych bohaterów powieści, największy nacisk kładąc na kluczową, według niego, postać - przywódcę diabelskiej świty, Wolanda. W scenach opowiadających wątek biblijny wykorzystana zostanie sztuka lalkarstwa. Będzie też dużo tańca, który w teatrze często pozwala wypowiedzieć niewypowiadalne.

Wśród dwudziestojednoosobowej (!) obsady zobaczymy aktorów rzeszowskiej Sceny, m.in.: Dagny Ciporę w roli Małgorzaty, Adama Mężyka w roli Mistrza, Waldemara Czyszaka w rolach Poncjusza Piłata i Doktora Strawińskiego, Mateusza Mikosia w roli Iwana Bezdomnego, Roberta Żurka jako Azazella; a także aktorów występujących w Rzeszowie gościnnie, m.in.: Krzysztofa Boczkowskiego w roli Wolanda, Kacpra Pilcha w roli Korowiewa, Żanetę Homę w roli Nataszy.

Iber do współpracy zaprosił znanych i nagradzanych twórców teatralnych, współpracujących z teatrami w całym kraju: Roberta Rumasa i Tomasza Brzezińskiego (scenografia), Macieja Zakrzewskiego (muzyka), Michała Jankowskiego (multimedia), a także kostiumografkę Marzenę Wodziak.

Mistrz i Małgorzata będzie 555. premierą w historii rzeszowskiego Teatru. Przygotowane z dużym rozmachem, a zarazem wierne duchowi powieści przedstawienie, może dostarczyć niezwykłych wrażeń - zarówno wielbicielom twórczości rosyjskiego pisarza, jak i tym, którzy dzięki teatrowi będą ją dopiero dla siebie poznawać. Dla tych pierwszych rzeszowska inscenizacja może stać się okazją do odkrycia tego tekstu na nowo.  

Bo Mistrz i Małgorzata to nie tylko fascynująca opowieść o mieszkańcach Moskwy i zamieszaniu, jakie w ich życie wprowadza diabelska świta Wolanda. To rzecz o fundamentalnych i wciąż ścierających się ze sobą pojęciach, jak dobro i zło, miłosierdzie
i egoizm. Fantastyczna lekcja o dobrych ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach - nie tylko w zniewolonej totalitarnym absurdem Rosji. O czym jeszcze?

Autor: Michaił Bułhakow

Przekład: Leokadia Anna, Grzegorz i Igor Przebindowie

Adaptacja, reżyseria, choreografia: Cezary Iber
Scenografia: Robert Rumas, Tomasz Brzeziński
Kostiumy: Marzena Wodziak
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Wizualizacje: Michał Jankowski
Inspicjent, sufler: Małgorzata Depta

Obsada: Dagny Cipora, Klaudia Cygoń (gościnnie), Karolina Dańczyszyn, Żaneta Homa (gościnnie), Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Krzysztof Boczkowski (gościnnie), Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Sławomir Gaudyn, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Michał Kurek (gościnnie), Paweł Majchrowski (gościnnie), Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Grzegorz Pawłowski, Kacper Pilch (gościnnie), Stanisław Twaróg (gościnnie), Robert Żurek

Czas trwania: ok. 180 minut (1 przerwa)

Premiera: 30 marca 2019 r., Duża Scena, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Spektakl dla widzów od lat 16

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Czytany 743 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj