Zapewnienie suwerenności energetycznej Polski w oparciu o własne surowce to cel polityki energetycznej dla Polski. Mówił o tym w Rzeszowie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Piotr Naimski dodał, że uniezależnienie energetyczne naszego kraju jest możliwe już w 2022 roku. Nastąpi to dzięki budowie nowych elektrowni, modernizacji sektora węglowego, wydobyciu gazu ziemnego w Polsce, a w szczególności dzięki zróżnicowaniu kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski. Wiąże się to z zakończeniem budowy Baltic Pipe, gazociągu łączącego polski system przesyłowy ze złożami Szelfu Norweskiego. Polska zamierza też rozwijać morską energetykę wiatrową. Ma być ona częścią miksu energetycznego, w którym energia pozyskana z węgla i energia jądrowa również zajmą znaczące miejsce.
Na Politechnice Rzeszowskiej trwa dwudniowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Jej organizatorem jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym "Eurointegracja".