"Mitycznym sarmatyzmem" zajmą się dziś niżańscy historycy. To będzie drugie spotkanie w cyklu „Srebrny wiek Rzeczypospolitej". Prelegentami o 17:30 w Centrum Historii i Tradycji będą Tomasz Żbik i Marcin Folta. Zajmą się określeniem szlachty polskiej z przełomu XVII i XVIII wieku przekonanej o swoim pochodzeniu od rodu Sarmatów. Ten ród mieszkał nad Wołgą w pierwszym tysiącleciu przed naszą erą.
Na początku polski sarmatyzm kojarzono pozytywnie - z rycerskością, szlachetnością i odwagą. Potem stracił to znaczenie gdy szlachcice zaczęli dbać przede wszystkim o własne interesy i przywileje. Od tej pory "wyróżniało" ich warcholstwo, pijaństwo i pieniactwo. Zdaniem historyków - ta negatywna zmiana przyczyniła się m.in. do upadku I Rzeczpospolitej.
Na pierwszym spotkaniu z cyklu "Srebrny wiek Rzeczypospolitej" historycy przybliżyli ważne fakty związane z przebiegiem potopu szwedzkiego i bitwą pod Niskiem w 1656 roku oraz postacie króla szwedzkiego Karola X Gustawa i hetmana Stefana Czarnieckiego.