76 lat temu świat usłyszał o zbrodni w Katyniu. To symboliczna data - 13 kwietnia 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów polskich oficerów. Wśród zamordowanych jest około 1 tys. mieszkańców obecnego Podkarpacia - powiedział na naszej antenie Piotr Szopa historyk z rzeszowskiego oddziału IPN.
Na podstawie ksiąg cmentarnych wiadomo, że w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje jest ponad 700 osób, ale jest też ukraińska lista katyńska i nieznana do dziś białoruska lista katyńska - powiedział nasz gość.
Z dokumentów wynika również, że zanim funkcjonariusze NKWD wysłali na śmierć polskich obywateli - z każdym przeprowadzili rozmowę. Jeńcy deklarowali dalszą walkę o niepodległość Polski - i to zadecydowało o ich losach - podkreślał na naszej antenie Piotr Szopa.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich. Ginęli od strzału w tył głowy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.