Pacjenci z Podkarpacia cierpiący na choroby rzadkie mogą korzystać z leczenia w bardziej niż dotąd komfortowych warunkach.
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie otwarto dziś dwie stacje ETZ czyli do enzymatycznej terapii zastępczej: na oddziałach chorób wewnętrznych oraz pediatrii, a niebawem trzecia stacja będzie na oddziale neurologii.
Dzięki projektowi realizowanemu przez Krajowe Forum na Rzecz Leczenia Chorób Rzadkich Orphan chorzy zmuszeni do przyjmowania wlewów mają wydzielone sale i nie muszą mieć kontaktu z innymi chorymi pacjentami.
W Polsce na choroby rzadkie cierpi prawie 6% społeczeństwa. Tylko trzy choroby: Gauchera, Fabry'ego i Pompego można leczyć za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej. Na Podkarpaciu w szpitalu na górce leczonych jest 19 pacjentów z chorobami Gauchera i Pompego.
Lekarze podkreślają, że prawdopodobnie wielu chorych żyje bez właściwie postawionej diagnozy, dzieje się tak ponieważ objawy są niejednoznaczne, a do rozpoznania niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań.