Ruch Kukiz'15 przedstawił swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego z województwa podkarpackiego. Ugrupowanie w zeszłym tygodniu jako trzeci komitet w Polsce zarejestrowało swoje listy we wszystkich 13 okręgach, zbierając około 200 tysięcy podpisów poparcia.
Z pierwszego miejsca na liście Kukiz'15 z województwa podkarpackiego będzie kandydowała Alicja Bobola – lokalna aktywistka społeczna, wiceprezes Fundacji „Bedziem Polakami”, absolwentka studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Na drugim miejscu znalazł się poseł Maciej Masłowski. Jak stwierdza, jego obecność na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego jest wynikiem doświadczenia, jakie zdobył reprezentując nasz kraj w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.
- Nie chcemy niszczyć Unii Europejskiej, ale obronić ją przed starymi partiami, które niszczą ją na naszych oczach. Uważamy, że Unia Europejska to organ potrzebny Polsce i Europie, jednak za mało demokratyczny i mało przejrzysty dla obywateli państw członkowskich – zaznaczył poseł Masłowski.
Z trzeciego miejsca na liście z Podkarpacia będzie kandydował Paweł Helnarski – pochodzący z Krosna programista, absolwent Uniwersytetu we Fryburgu.
Na pozostałych miejscach znaleźli się: pochodzący z Przemyśla absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej Bartłomiej Barszczak, reprezentujący Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu Dariusz Bialic, działaczka społeczno-gospodarcza Ewelina Nycz, sekretarka medyczna Joanna Sabat, elektromechanik Szczepan Wiktor, inżynier budowlany Konrad Kucab oraz pochodząca z Jasła menadżerka Magdalena Targańska.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego ruch Kukiz'15 przystąpił do koalicji międzynarodowej wspólnie z partią współrządzącą we Włoszech Ruchem 5 Gwiazd, chorwackim ugrupowaniem Żywy Mur, ruchem Teraz z Finlandii oraz partią AKKEL z Grecji.
Celem sojuszu jest utworzenie nowej frakcji w Parlamencie Europejskim, której postulatem będzie szeroka reforma Unii Europejskiej, polegająca na wprowadzeniu elementów demokracji bezpośredniej na poziomie europejskim, walka z korupcją i przestępczością zorganizowaną, wzrost kompetencji Parlamentu Europejskiego, reforma instytucji unijnych, ochrona produktów wytwarzanych w Europie oraz ustanowienie nowego modelu zarządzania ruchami imigracyjnymi.