Sejmikowa opozycja alarmuje, że sytuacja finansowa podkarpackich szpitali podległych zarządowi województwa jest katastrofalna. Zdaniem radnych PO i PSL świadczy o tym kwota zobowiązań wymagalnych, która wynosi 109 milionów złotych. To dług, który powinien być jak najszybciej spłacony. Zła sytuacja finansowa podkarpackich placówek to efekt długoletnich zaniedbań - podkreśla Stanisław Kruczek odpowiedzialny w zarządzie województwa za służbę zdrowia. Zapewnia, że cały czas prowadzone są działania naprawcze.
Pod obrady sejmiku powróciła kwestia konieczności utworzenia Podkarpackiego Funduszu Rozwoju. To spółka, która ma zająć się pozyskiwaniem funduszy unijnych na pożyczki i poręczenia dla firm z regionu. Sejmikowa opozycja twierdzi, że to nic innego jak tworzenie dobrze płatnych miejsc dla osób związanych z PiS-em. Marszałek Władysław Ortyl temu zaprzecza, a Fundusz to ważna instytucja, która będzie pomagać podkarpackim przedsiębiorcom.
Obrady sejmiku wojewódzkiego poprzedziła uroczysta sesja poświęcona 80- leciu utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Radni wysłuchali wykładu o COPie jak również zapoznali się z prezentacją dotycząca "Dziedzictwa i Rozwoju Podkarpacia". Osoby biorące udział w uroczystej sesji zgodnie podkreślały znaczenie utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego dla współczesnego Podkarpacia. Marszałek Władysław Ortyl mówił,że dzięki niemu był mozliwy rozwój przemysłu lotniczego w Rzeszowie i Mielcu oraz przemysłu zbrojeniowego w Stalowej Woli czy chemicznego w Nowej Sarzynie. Został tez zaprezentowany szlak turystyczny COP ukazujący podkarpackie miasta ktore rozwinęły się dzięki jego utworzeniu 1936 roku. Jego inicjatorem był ówczesny wicepremier do spraw ekonomicznych i jednocześnie minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski