Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie w powiecie niżańskim rozpoczyna nowy sezon. Liczy na gości z regionu, kraju i całego świata. To miejsce, gdzie historia zderza się z pielęgnowaniem tradycji.
W drugą rocznicę działalności opiekun muzeum Mieczysław Wójcik przypomina, że w odnowionym flisackim domu z 1865 roku zgromadzono dokumenty, meble i pamiątki po dawnych mieszkańcach, także fotografie i sprawozdania z działalności reaktywowanego po latach Bractwa im. św. Barbary. Wśród szczególnie cennych eksponatów jest m.in. księga przychodów i rozchodów liczonych zarówno w złotych jak i rublach czy markach oraz notatki księgi Cechu Retmańskiego i Sterniczego, który przygotowywał adeptów flisactwa i szkutnictwa do wykonywania zawodu.
Muzealne eksponaty pochodzą od lokalnych darczyńców, a niektóre zostały wykupione od prywatnych kolekcjonerów. Wszystkie są skatalogowane i sfotografowane. W sumie jest ich około 750.
Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie jest czynne od wtorku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 14:00.