Przed nimi Narew i Wisła, za nimi Biebrza. Od 27 lipca trwa Flis Obojga Narodów zorganizowany dla upamiętnienia 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Ma zakończyć się w Toruniu 14 sierpnia udziałem w Festiwalu Wisły.
Retmanem na ponad 80-ciometrowej tratwie jest Mieczysław Łabęcki z Ulanowa - miasta nazywanego stolicą flisactwa polskiego. Jak nam powiedział, Biebrza została wybrana na początek ze względu na znaczenie jakie pełniła w przeszłości. Była drogą transportową między Polską a Litwą. W tym flisie dostarczyła załodze wielu wrażeń.
Jak podkreśla retman piękna rzeka była trudna do pokonania. Mieczysław Łabęcki dodaje, że sprawdzona załoga poradziła sobie ze wszystkimi przeszkodami i flis przebiega bezpiecznie.
W sumie we Flisie Obojga Narodów bierze udział 12 osób. Połowa załogi pochodzi z Ulanowa i okolic, pozostali to członkowie Polskiego Cechu Flisaków, Sterników i Szkutników, który jest współorganizatorem flisu.
450 lat temu, 1 lipca 1569 roku w Lublinie Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną. Zachowano odrębne skarby, urzędy, wojsko i sądownictwo. Największe państwo ówczesnej Europy rozwijało się dzięki przenikaniu kultur oraz wszechstronnej współpracy gospodarczej.