Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie. Skierowana jest do mieszkańców i turystów, którzy chcieliby poznać dziedzictwo rzeszowskich Żydów”.
Wędrując od punktu do punktu można dowiedzieć się np. dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie się znajdowała i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks.
Warto przypomnieć, że w II połowie XIX wieku Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Rzeszów nazywano „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. Żartowano wówczas, że jedynym polskim mieszkańcem rynku był Tadeusz Kościuszko na swoim pomniku.
Opis trasy tzw. "spacerownik" można znaleźć na stronie internetowej PROT - lub w wersji papierowej odebrać w punktach informacji turystycznej.
W kolejne niedzielę sierpnia można przejść trasę z przewodnikiem. Trzeba wcześniej się zgłosić do Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09,