O godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili kraju przed Armią Czerwoną.

 
Jak mówią organizatorzy akcji , Ukraińska Republika Ludowa była w tej wojnie jedynym prawdziwym sojusznikiem Polski .

Płomień Braterstwa to wspólna inicjatywa polskich harcerzy z ZHP i ukraińskich skautów z organizacji Płast. Z pomysłem zorganizowania akcji wyszedł Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego. To nowa struktura ZHP zajmująca się edukacją historyczną i kulturalną. Harcerze zaprosili do współpracy ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska.

Na terenie Polski znajduje się ponad 200 miejsc pochówku żołnierzy ukraińskich. W 70 z nich spoczywają ci, którzy w 1920 r. wspólnie z Wojskiem Polskim stawili czoło Armii Czerwonej. Służyli w siłach zbrojnych Ukraińskiej Republiki Ludowej dowodzonych przez szefa tego państwa i naczelnego atamana Symona Petlurę.

Na Podkarpaciu znicze zostaną zapalone między innymi na cmentarzu w Pikulicach, Łancucie oraz w Rzeszowie w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego przy tablicy pamiątkowej z okazji 130. rocznicy urodzin atamana Petlury (1879-1926)

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
  • 31 Sty, 2021
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

2 komentarzy

  • Quasimodo 10 Lis, 2020

    Symon Petlura uchodzi za postać kontrowersyjną[8][9][10]. Jest to związane z wielką falą pogromów Żydów, mających miejsce w okresie jego rządów w Ukraińskiej Republice Ludowej[11]. W latach 1918–1921, w 524 ukraińskich miejscowościach, odnotowano łącznie 1236 brutalnych ataków na Żydów. Ustalono, że wśród nich 493 dokonali żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, 307 to efekt działań innych, niezależnych dowódców ukraińskich, 213 dokonały oddziały Antona Denikina, 106 dokonała Armia Czerwona, a za 32 odpowiada Wojsko Polskie[12]. Szacuje się, że w ich wyniku śmierć ponieść mogło nawet do 60 000 osób[13][11]. Udokumentowano, że Petlura aktywnie starał się przy wielu okazjach powstrzymywać antyżydowską przemoc, wprowadzając chociażby karę śmierci za dokonanie pogromu. Z drugiej strony, jest oskarżany o to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać antysemityzm. Petlura bał się karać oficerów i żołnierzy zaangażowanych w zbrodnie przeciwko Żydom, z obawy o utratę ich poparcia[14][15]. W 2017 Światowy Kongres Żydów ostro skrytykował decyzję o odsłonięciu pomnika Petlury w Winnicy[16]. I takim ludziom pali sie znicze.

  • gość 10 Lis, 2020

    Żadnego braterstwa z banderowskimi bandytami i największym wrogiem Polski! Proszę sobie doczytać czym jest Płast, jakie ma powiązanania i profil ideologiczny!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj