Pokazanie piękna architektury oraz codziennego życia miasta jest główną ideą VII pleneru malarskiego w Sokołowie Małopolskim. Odbywa się on pod hasłem: „Sokołów Małopolski – z 450-letnią historią w tle…", ponieważ w tym roku przypada 450-lecie nadania tej miejscowości praw miejskich.
Od piątku, w różnych częściach Sokołowa można spotkać artystów ze sztalugami, którzy uwieczniają jego zakątki, głównie te związane z historią. Na płótnach uwieczniają w swoich twórczych wizjach m.in. ratusz, neogotycki kościół, czy cmentarz żydowski. Jak powiedział nam komisarz pleneru rzeszowski artysta malarz Andrzej Korzec, to okazja, żeby nieco inaczej spojrzeć na swoje działania twórcze. - Zazwyczaj zwracamy uwagę na układ kompozycyjny, zestaw barw, fakturę, czy konstrukcję obrazu, a tym razem patrzymy na miasto jako zderzenie różnych naleciałości historycznych - podkreślił artysta.
W VII plenerze malarskim w Sokołowie Małopolskim bierze udział około trzydzieściorga artystów z całego regionu, zarówno profesjonalistów, jak i artystów nieprofesjonalnych. Dzisiaj /24.08 po południu/ - zakończenie pleneru, a wernisaż wystawy poplenerowej planowany jest na jesień.