110 lat liczy Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Jego prezes Waldemar Wiglusz przypomniał, że zostało ono utworzone przez braci Tadeusza i Kazimierza Osińskich, którzy zgromadzili wokół siebie ówczesną elitę przemyską. Towarzystwo było założycielem muzeum, stacji archeologicznej ibiblioteki.
Paradoksalnie - mimo cenzury - lata świetności przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przypadły na czasy PRL - mówi Waldemar Wiglusz. Był względny spokój finansowy, bo TPN posiadało wiele etatów finansowanych przez Polską Akademię Nauk, ale nie wszystkie tematy mogły być poruszane.
Zdaniem naszego gościa, największym sukcesem było założenie pierwszej placówki muzealnej w Przemyślu, z którego wyrosło Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Do dziś wydawane są też Roczniki Przemyskie, ukazujące się od lat 90-tych w postaci zeszytów tematycznych, dotyczących przede wszystkim regionu. Do 60 tys. pozycji, rozrósł się księgozbiór biblioteki TPN, która została przejęta przejęte przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.