Pacjenci wciąż mają problem z dostępnością do wielu leków. W sezonie szczepień brakuje np. popularnej szczepionki przeciwgrypowej. Szczególnie niepokojący jest brak szczepionek odczulających dla dzieci. To duży problem, bo cała terapia nie jest skuteczna - mówi dr n.farm., Lucyna Samborska prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie.
Niedostępne są także leki o przedłużonym uwalnianiu stosowane w cukrzycy, dwuskładnikowe leki stosowane w nadciśnieniu, brakuje leków onkologicznych, leków stosowanych w astmie, w chorobie Parkinsona, w chorobach krążenia - wymienia dr Lucyna Samborska.
Na Podkarpaciu największe problemy z dostępnością do leków występują w aptekach w małych miejscowościach. Nasz gość sugeruje by do czasu systemowego rozwiązania pacjenci korzystali z wiedzy farmaceutów, którzy mogą doradzić w wielu przypadkach zamienniki leków.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej uspokaja - pojawiły się już - do tej pory niedostępne - niektóre leki stosowane w chorobach tarczycy czy chorobie nadciśnieniowej. Obecnie na ministerialnej liście jest 350 leków z dostępnością do których jest problem.