Leżajscy leśnicy chcą zwiększyć populację głuszców. To kuraki chronione w Polsce od 1995 roku. Hodowla w leżajskich lasach zajmuje na razie około hektara. To 14 zadaszonych boxów i 16 wolier. Żyje tam na razie 15 kur i 8 kogutów. Trwa okres lęgowy. Planuje się odchować 60 kuraków, z czego około 50 z przeznaczeniem do wsiedleń. Pozostałe wejdą w skład stad hodowlanych. Po zakończeniu wsiedleń w lasach Janowskich i Puszczy Solskiej w ośrodku hodowli w Leżajsku rozpocznie się budowa nowej woliery.
Mariusz Rydzik z nadleśnictwa podkreśla, że będzie inna od dotychczasowych. Na pewno będzie miała prześwietlony dach, co umożliwi ptakom większy dostęp do światła , w rezultacie lepszy wzrost kości. Jak dodają leśnicy ważne jest aby miejsce pobytu głuszców było suche, w wolierze musi być regularnie wymieniany piasek. Budowa nowej woliery potrwa do końca roku. Przewiduje się, że niektóre przyszłoroczne głuszce przyjdą na świat w lepszych warunkach .
Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 roku. Od 2013 do 2016 dzięki niej wsiedlono do środowiska leśnego w Lasach Państwowych 78 ptaków.
W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska znajdują się w Nadleśnictwach Wisła na Śląsku i Głęboki Bród na Białostocczyźnie. Populację głuszca w całym kraju szacuje się na 400- 500 osobników.