Przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i radni, którzy w niedzielnych wyborach zostali wybrani do parlamentu muszą zrezygnować z dotychczasowych funkcji. Spośród 26 posłów którzy będą reprezentować Podkarpacie w Sejmie 9 to debiutanci.
Wśród nich jest m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jeżeli przyjmie mandat poselski, nastąpią zmiany na tym stanowisku. Konstytucja zabrania łączenia zatrudnienia w administracji rządowej z pracą posła. Wojewoda ma 14 dni na rezygnację ze stanowiska - w przeciwnym razie straci mandat i otrzyma go pierwsza osoba z największą liczbą głosów która nie weszła do Sejmu z listy PIS w okręgu rzeszowsko tarnobrzeskim.
Do Sejmu dostała się także Maria Kurowska, która startowała z list PIS w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Jest ona członkiem zarządu województwa i radną sejmiku. W tym przypadku mandat radnej wygasa automatycznie. Nowego kandydata na członka zarządu zgłasza marszałek województwa a o wyborze decydują sejmikowi radni.
Zmiany będą także w powiecie jarosławskim, bo dotychczasowy starosta Tadeusz Chrzan został posłem. W tym przypadku nowego starostę wybiorą radni powiatu.
Nowa radna będzie też w Rzeszowie. Mandat poselski zdobył Wiesław Buz wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Kolejną osobą z listy Rozwoju Rzeszowa, która otrzymała największa liczbę głosów podczas wyborów samorządowych jest Ewelina Fijołek.