Wzrasta liczba spraw konfliktowych rozwiązywanych poza salą sądową na drodze mediacji.
W przypadającym dzisiaj Międzynarodowym Dniu Mediacji, doświadczeniami w tej kwestii dzielili się uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów w obecności i przy wsparciu neutralnego mediatora, którym jest osoba posiadająca specjalne przygotowanie. Mediatorami są ludzie różnych zawodów, którzy starają się doprowadzić strony sporu do porozumienia, a jeśli się to nie uda - przynajmniej do wyjaśnienia pewnych trudnych problemów.
Koordynator ds. mediacji w rzeszowskim Sądzie Okręgowym sędzia Barbara Chłędowska podkreśliła w rozmowie z nami, że w tym roku sąd rodzinny tej placówki skierował do mediacji ponad dwieście spraw, z których około stu zakończyło się ugodą. Chodzi m.in. o spory związane z rozwodem, gdy konieczne jest ustalenie kontaktu rodziców z dziećmi lub podział majątku.
Listy mediatorów, jacy mogą pomóc w rozwiązywaniu różnych konfliktów, prowadzą w całym kraju sądy okręgowe.
W trakcie rzeszowskiej konferencji wręczono nagrody zwycięzcom I Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów pod hasłem “Mediacja ma moc” i I Ogólnopolskiego konkursu na symulację mediacji pod tym samym hasłem, które zostały zorganizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Sąd Okręgowy w Rzeszowie.