"Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli?" - to tytuł wydarzenia słowno-muzycznego, zaprezentowanego w niedzielę przez Scenę Teatralną Polskiego Radia Rzeszów.
Słuchacze i widzowie zgromadzeni w Studiu Koncertowym usłyszeli i zobaczyli spektakl, który powstał dla upamiętnienia żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia, którzy wystąpili przeciw sowietyzacji oraz podporządkowaniu Polski ZSRR.
W warstwie słownej widowiska można było usłyszeć fragmenty zapisków, pamiętników działaczy i żołnierzy walczących z siłami wschodniego agresora. Byli wśród nich m.in: Łukasz Ciepliński, Zdzisław Broński, Rotmistrz Witold Pilecki. Całości dopełnią fragmenty dzieł literackich i prezentacje multimedialne korespondujące z opisywaną rzeczywistością. Materiały archiwalne poświęcone są, jak nazywała ich propaganda PRL - "wrogom ludu" i "bandom reakcyjnego podziemia".
- Wszyscy szukamy w życiu sensu. Są pewne rzeczy, które są po pierwsze ponadczasowe, a po drugie ważniejsze od wszystkiego. To wartości, dla których warto oddać życie. Żołnierze, o których opowiadamy nie mogli inaczej, bo gdyby robili inaczej, zaprzeczyliby sobie samym - mówi Dariusz Kowalski, reżyser widowiska.