Mimo niewielkiej poprawy, nadal jest problem z dostępnością leków. Zdaniem Wiceprezes Izby Aptekarskiej w Rzeszowie najbardziej dotkliwy jest brak szczepionki odczulającej o nazwie: Novo helisen depod. Jak mówi dr Lucyna Samborska cierpią z tego powodu szczególnie najmłodsi, gdyż te szczepienia wymagają systematyczności przez wiele lat.
Nadal jest też problem m.in. z radiofarmaceutykami, lekami przeciwcukrzycowymi, w chorobach krążenia, w astmie, w chorobie Parkinsona.
Zdaniem dr Lucyny Samborskiej w naszym kraju jest nierówny dostęp do leków, bo producenci i hurtownie reglamentują je. Dostarczają je do większych sieci aptek, w większych miastach. Natomiast zagrożone brakiem dostępności są mniejsze apteki w małych miejscowościach.
Dobrą wiadomością jest to, że z kilkutygodniowym opóźnieniem do aptek trafiły szczepionki przeciwgrypowe i osoby z receptami mogą je kupić - poinformowała wiceprezes Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.
Jutro w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się posiedzenie zespołu d/s braku leków. Chodzi o szczepionki odrze, ospie, wirusowemu zapaleniu wątroby, oraz grypie