Pochmurna pogoda nad Podkarpaciem prawdopodobnie uniemożliwi obserwację najciekawszego w tym roku zjawiska astronomicznego. Po południu nastąpi tranzyt Merkurego przez Słońce. Przez kilka godzin mała kropka będzie przesuwać się po tarczy naszej gwiazdy.
Poza pogodą do obserwacji potrzebny jest teleskop lub co najmniej dobra lornetka - przystosowane odpowiednimi filtrami do patrzenia w Słońce. Gołym okiem nie da się planety zauważyć bo jak mówi astrofotograf Marcin Świętnicki z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krośnie, planeta będzie miała bardzo małe rozmiary - zaledwie 10 sekund kątowych, to kilka razy mniej niż wynosi rozdzielczość naszego oka.
Merkury to jedna z 2 planet które są bliżej Słońca niż ziemia. Tylko jego i Wenus można oglądać na tle naszej gwiazdy. Stąd też unikalność tego zjawiska - przejście Merkurego przez Słońce zdarza się średnio 11 razy na stulecie - zawsze w okolicach 10 listopada lub 8 maja. Dzisiejsze rozpocznie się o 13:35 a zakończy już po zmroku o 19:03. Kolejne tego typu zjawisko nastąpi 13 listopada 2032 roku