Początek to beztroskie obrazy z codziennego i religijnego życia, koniec - symboliczna ściana płaczu. W Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w Mielcu otwarto wystawę prezentującą życie społeczności żydowskiej w okresie od końca XIX wieku do II wojny światowej.
Ekspozycję wypełniają m.in. portrety, często całych rodzin wykonane przez znakomitego mieleckiego fotografa Augusta Jadernego. Są też fotografie zrobione we wnętrzach sklepów, na balkonach, na targowisku i ulicach. Zbiór około 200 zdjęć uzupełniają przedmioty codziennego użytku, dokumenty oraz najważniejsze księgi judaizmu, w tym Talmud oraz najcenniejszy eksponat z muzealnych zasobów, czyli Tora - pisana ręcznie na pergaminie pochodząca prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII wieku.
Jak podkreśla kustosz muzeum Janusz Halisz wystawa jest formą oddania pamięci 5 i pół tysiącu mieleckich Żydów, którzy przed wojną stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. Ta społeczność przestała istnieć wskutek zagłady dokonanej przez hitlerowców w marcu 1942 roku. Ekspozycja w mieleckiej Jadernówce będzie otwarta do 31 stycznia.
Eksponaty i zdjęcia prezentowane na mieleckiej wystawie pochodzą głównie ze zbiorów muzealnych, także prywatnych. Ekspozycja została zorganizowana w ramach projektu Shalom Mielec, przygotowanego przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Stowarzyszenia Jarte w Mielcu.