12 odznak i wyróżnień za zasługi dla rozwoju turystyki wręczono podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Pstrągowej. To 3 odznaki Ministra Sportu i Turystyki oraz 9 nagród marszałka województwa podkarpackiego. Wśród laureatów są przewodnicy PTTK, organizatorzy rajdów motocyklowych osób działających na rzecz zachowania dziedzictwa regionu, a także grupa ATM producent serialu Wataha czy wydawnictwo Carpathia.
Gala była także okazją do wręczenia 6 statuetek w konkursie "Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany". Promuje on pomysły zrealizowane dzięki pieniądzom z regionalnego Programu Operacyjnego. Na konkurs zgłoszono 62 projekty w pięciu kategoriach: dla gospodarki, dla mobilności, dla środowiska, dla lepszego jutra oraz dla rodziny. W głosowaniu internautów zwyciężyło mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Jarosławiu.
Lista nagrodzonych w dziedzinie turystyki
- Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Monika Kowalczyk nauczycielka i przewodnik PTTK z Sanoka
- Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Artur Kowalczyk Prezes Koła Przewodników PTTK w Sanoka
- Odznaka "Za zasługi dla turystyki" Ministra Sportu i Turystyki Radosław Mikuły członek PTTK oraz Autobmobilklubu Rzeszowskiego, organizator rajdów motocyklowych i Podkarpackiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.
Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego "Za szczególną aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji"
- Barbara i Dariusz Mielczarek za popularyzację turystyki konnej w Beskidzie Niskim, uporządkowaniu cmentarzy wojennych z I wojny wojny światowej, odnowienie cerkwi w Kotani, Krempnej i Ożennej oraz cmentarza łemkowskiego w Kotani.
- Magdalena Ozimek, która prowadzi Biuro Turystyczne OMNIBUS w Iwoniczu - Zdroju oraz Centrum Informacji Turystycznej.
- Artur Szymański prezes zarządu Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz trener niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Grupa ATM, producent serialu "Wataha" za promocje walorów turystycznych regionu i uatrakcyjnienie oferty produktów turystycznych regionu.
- Wydawnictwo Carpathia , które specjalizuje się w publikacjach o tematyce regionalnej.
- Gminny Ośrodek Kultury w Lubaczowie, który m.in. organizuje Festiwal Dziedzictwa Kresów.
- Nadleśnictwo Baligród, Wojciech Głuszko, Kazimierz Nóżka, Marcin Scelina - panowie stworzyli fanpage Nadlaśnictwa, który plubiło już 150 tys. użytkowników.
- Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro cultura" za promocję i rozwój enoturystycznej oferty regionu.
- BWA w Krośnie za rozwój oferty produktów turystycznych i promocję walorów regionu.
Lista laureatów w konkursie Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany
- „Mistrzem zmian” w kategorii:dla gospodarki została firma NoveltyUNIT – Krzysztof Ciepluch za projekt: „Wprowadzenie na rynek nowej oferty BIOinnowacyjnych produktów w oparciu o wyniki przeprowadzonych prac B+R”
Firma kupiła kompleksową linię produkcyjną do przygotowania półproduktów, dozowania, napełniania i etykietowania opakowań kosmetyków. Pierwszą powstałą tu serią kosmetyczną jest „BIOnly forest”. Składa się ona z kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, ciała, rąk oraz do pielęgnacji i kondycjonowania włosów, opracowanych na bazie wyciągu z kory i drewna bukowego.
- Mistrzem zmian” w kategorii: dla mobilności została: Gmina Miasto Sanok, która wspólnie z partnerami: Gminą Zagórz i Gminą Sanok zrealizowała projekt: „Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji w ramach systemu transportu w MOF Sanok-Lesko”
Budynek starego dworca autobusowego w Sanoku został rozebrany, a na jego miejscu powstało nowoczesne centrum przesiadkowe. Na dworzec PKP można przejść zabudowaną kładką nad torami. W ramach projektu powstały również place manewrowe, przystanki dla autobusów, postój taksówek i parking dla samochodów osobowych. Kupiono także 11 niskoemisyjnych autobusów.
- „Mistrzem zmian” w kategorii: dla środowiska została Gmina i Miasto Nisko, która wraz z partnerami Gminą Pysznica i Gminą Stalowa Wola zrealizowała projekt: „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola”
Prace obejmowały m.in. odnowienie elewacji dawnego kina oraz modernizację i wyposażenie pomieszczeń. Wewnątrz budynku powstały pracownie: muzyczna, fotograficzna, plastyczna oraz sale taneczna i multimedialna. Zmodernizowaną salę widowiskową wyposażono w nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie, kurtynę, mechanizmy do scenografii oraz magazyn i garderobę.
- Mistrzem zmian” w kategorii:dla lepszego jutra zostało Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Radość" w Dębicy za projekt: Bar „Radość” w Dębicy
W Barze „Radość" zatrudniono 18 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, pozostających bez zatrudnienia, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pracują tutaj jako kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy porządkowi i administracyjni. Wsparciem służą im trenerzy pracy, doradcy zawodowi i psycholog.
- Mistrzem zmian” w kategorii: dla rodziny została: Gmina Lubaczów za projekt: „Rozbudowa i przebudowa budynku byłej szkoły podstawowej w Krowicy Lasowej wraz z zagospodarowaniem otoczenia na potrzeby utworzenia Domu Pomocy Społecznej”
W DPS w Krowicy Lasowej mieszka obecnie 28 osób. Pracują z nimi profesjonalni opiekunowie, trenerzy, psycholog i fizjoterapeuta. Mieszkańcy uczestniczą w warsztatach artystycznych, manualnych i integracyjnych. W sali aktywności fizycznej mogą korzystać z ćwiczeń dostosowanych do swoich możliwości, na nowym boisku mogą pograć w piłkę, a w holu skorzystać ze stołu do ping-ponga.
- Plebiscyt na „Mistrza” w głosowaniu internetowym wygrał projekt: „Mieszkanie wspierane w Jarosławiu”. Internauci oddali na niego: 21 559 głosów.