12 danieli przywieziono właśnie do Nadleśnictwa Rudnik nad Sanem. Tak rudnickie lasy wzbogacają populację tych zwierząt. Do 250 miejscowych osobników co roku dołączają nowe, aby wzbogacić pulę genową.
Jak podkreśla nadleśniczy Ireneusz Hołodniak są kupowane daniele z najlepszych rodzin europejskich pochodzące z Węgier, Czech i Słowacji. Do Rudnika trafiają z Nadleśnictwa: Świebodzin w województwie lubuskim i Brzezin - w łódzkim. Najpierw są umieszczane w zagrodzie adaptacyjnej. To 3,5-hektarowy ogrodzony obszar gdzie latem rośnie topinambur a zimą wysypywane są buraki, kukurydza i sianokiszonka. Po kilku miesiącach przystosowania się do nowych warunków daniele są wypuszczane na wolność. Leśnicy dbają o proporcje płci , czyli na jednego byka przypada jedna łania. Małe daniele przychodzą na świat w czerwcu. A średnie oczekiwanie na potomstwo wynosi około 220 dni.
Wszystkie daniele są oznakowane specjalnymi kolczykami umożliwiającymi identyfikację w terenie. Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem realizuje program wzbogacania puli genowej miejscowej populacji danieli finansowany z Funduszu Leśnego.