Pandemia koronawirusa sprzyja rozwojowi problemów z alkoholem. Osoby uzależnione od alkoholu toczą obecnie podwójną walkę - oprócz nałogu przez skutki koronawirusa mają też utrudniony dostęp do ośrodków leczenia. Te jednak, jak zapewnia w Światowym Dniu Trzeźwości Barbara Łukasik - specjalista psychoterapii uzależnień z Centrum Leczenia Uzależnień w Rzeszowie, otwiera przed pacjentami nowe możliwości leczenia.
- Głównie koncentrujemy się na wsparciu psychologicznym i na pracy zogniskowanej wokół głodu alkoholowego. Najważniejsze dla nas i dla naszych pacjentów jest to, by utrzymali oni swoją abstynencję pod kontrolą - wyjaśnia Barbara Łukasik.
Jak dodaje Barbara Łukasik okres pandemii sprzyja rozwojowi problemów alkoholowych. Z kolei Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych twierdzi, że koszty, jakie Polska ponosi z tytułu nadmiernego spożywania alkoholu, są wyższe niż zyski z opłat, akcyzy i VAT z tego rynku. Specjaliści apelują o to, by nie być obojętnym wobec kogoś, kto nadużywa alkoholu. Właściwa reakcja to nakłonienie kogoś takiego do zgłoszenia się do specjalisty - teraz można to zrobić telefonicznie lub przez internet.