Edukacja i prace badawcze, to w czasach pandemii główna aktywność rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Szczególnie bogata jest internetowa oferta dla uczniów, nauczycieli i innych osób zainteresowanych historią Polski. Systematycznie publikowane są materiały archiwalne m.in. zdjęcia, dokumenty, mapy i inne pamiątki podarowane przez mieszkańców regionu w ramach tzw. archiwum pełnego pamięci. Jak mówi rzeczniczka oddziału Katarzyna Gajda Bator opublikowano już 17 sylwetek mieszkańców i najciekawsze materiały przez nich przekazane.
Jeszcze przed wybuchem kryzysu udało się przygotować dwie ekspozycje plenerowe. Na Rynku w Strzyżowie można obejrzeć wystawę "Ukradzione dzieciństwo" o sytuacji dzieci pod okupacją niemiecką i sowiecką. A przed toruńską katedrą prezentowana jest plenerowa wystawa rzeszowskiego oddziału poświęcona Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.
Z kolei centrala Instytutu Pamięci Narodowej uruchomiła portal - edukacja.ipn.gov.pl, gdzie jest zaprezentowany 20-letni dorobek IPN