Sensacyjne odkrycie rzeszowskich archeologów. W Chotyńcu w gminie Radymno w powiecie jarosławskim odnaleziono wielkie grodzisko wojowniczego ludu Scytów. To najdalej wysunięta na zachód osada tej kultury! Wyniki najnowszych odkryć archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego mają wymiar europejski.
Prof. Sylwester Czopek z Instytutu Archeologii URz, rektor uczelni podkreśla, że wyniki badań będą miały wpływ na zmianę map historycznych i pozwolą inaczej spojrzeć na historię ziem polskich.
Badania archeologów były prowadzone w związku z budową autostrady A4. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto wiele zabytków – broń, ozdoby, ceramikę, kości koni i miejsce kultu, czyli tzw. zolnik. Archeolodzy dodają, że dzięki kulturze scytyjskiej po raz pierwszy na ziemiach polskich pojawiło się żelazo.
Scytowie to koczowniczy lud wojowników, który dwa i pół tysiąca lat temu zamieszkiwał stepy Euroazji. Na przełomie VII i VI wieku p.n.e. Scytowie najechali ludy kultury łużyckiej żyjące między Odrą i Wisłą. Byli ludem wyjątkowo wojowniczym, prawie nie zsiadali z koni. Scytowie byli też znakomitymi łucznikami.