W systemie rotacyjnym, ale ruszyły. Większość z 37. Warsztatów Terapii Zajęciowej na Podkarpaciu wznowiło działalność. W tych placówkach osoby z niepełnosprawnością mają zapewnione różnorodne zajęcia, dzięki którym nabywają umiejętności niezbędne w codziennym życiu, a także kompetencje społeczne i zawodowe.
Jak podkreśla dyrektor podkarpackiego oddziału Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański WTZ stosują się do wszelkich zaleceń sanitarnych. W zajęciach bierze udział mniejsza grupa uczestników, zachowywany jest dystans społeczny, stosowane są wszystkie środki ochrony osobistej.
Dyrektor Szymański przypomina, że PFRON w związku z pandemią koronawirusa oferuje wsparcie finansowe zarówno osobom z niepełnosprawnościami jak i samorządom.
M.in uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, którzy przez co najmniej 5 kolejnych dni stracili możliwość korzystania z opieki w placówce, mogą starać się o rekompensatę finansową wynoszącą 500 złotych przez trzy miesiące.
Z kolei samorządy mogą uzyskać do 100 tysięcy złotych na pokrycie połowy kosztów wsparcia udzielonego podczas pandemii osobom niepełnosprawnym. Chodzi m.in. o usługi transportowe, zrobienie niezbędnych zakupów czy dostarczenie ciepłych posiłków.