W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej oddaje hołd ochotnikom wojny polsko-bolszewickiej. Przed południem na budynku biblioteki przy ul. Fabrycznej w Sędziszowie Małopolskim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom ochotnikom z powiatu ropczycko-sędziszowskiego.
W 1920 r. stanęli oni do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, zaznaczył, że to jedyna tablica na Podkarpaciu upamiętniająca Armię Ochotniczą. W skali kraju jest ich kilka.
W 1920 roku zagrożona nawałą bolszewicką Polska dopiero kształtowała swoje granice. Wówczas Józef Piłsudski zwrócił się z apelem do społeczeństwa, aby wszyscy, którym leży na sercu dobro ojczyzny i jej niepodległość zasilali szeregi Armii Ochotniczej. Na ten apel odpowiedziało około 100 tys. osób, z różnych stowarzyszeń czy ugrupowań, zarówno akademickich, żołnierskich, ale także rzemieślniczych. Był to nieprawdopodobny zryw. W skali całego kraju najwięcej ochotników ok. 30 tys. zgłosiło się z ówczesnego województwa warszawskiego.