Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
"Balladynę" czytano w przedszkolach, szkołach, w bibliotekach, w muzeach, w Domach Pomocy Społecznej, w szpitalach, zakładach karnych, ośrodkach kształcenia nauczycieli. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda poinformowała, że dramat Słowackiego czytano w 25 krajach na całym świecie: "Najwięcej miejsc było na Ukrainie, m.in. w Krzemieńcu, miejscu urodzenia Juliusza Słowackiego".
"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą 10. edycji Narodowego Czytania - ogłosił w sobotę w warszawskim ogrodzie Saskim, podczas finału 9. odsłony akcji, prezydent Andrzej Duda. W tym roku "Balladynę" Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej ilości 3 tys. 200 miejsc.
Jednym z miejsc, w których odbyło się Narodowe Czytanie, była rozgłośnia Polskiego Radia Rzeszów. Wybrane fragmenty Balladyny przeczytali pracownicy radia. Nagrań można odsłuchać na naszej stronie, profilu Facebook oraz na naszym kanale YouTube.