17 września 1939 roku żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza podjęli walkę z wojskami radzieckimi, które przekroczyły polską granicę. Dr Piotr Szopa naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania, Walk i Męczeństwa oddziału IPN w Rzeszowie podkreśla, że ten atak- 20 lat po wygranej wojnie z Bolszewikami -był szokiem dla wielu osób. Rozbiór Polski zatwierdził ostatecznie pakt Ribbentrop-Mołotow.
Nasz gość przypomina, że siły sowieckie miały przytłaczającą przewagę. Większość wojsk polskich była zaangażowana w walkę z Niemcami. Niektóre jednostki walczyły na dwa fronty. Dodatkowo na kresach pojawiły się rzesze uchodźców z zachodu kraju. Do historii przeszła m.in. bohaterska obrona Wilna i Grodna.
Po wkroczeniu sił radzieckich na kresy rozpoczęło się bestialskie mordowanie policjantów i wojskowych oficerów z finałem w Katyniu. Wielką tragedią stały się wywózki ludności cywilnej na wschód. Przez tereny obecnego Podkarpacia przebiegała granica rozdzielająca wojska niemieckie i sowieckie po zajęciu naszego kraju.