Centrum Medyczne w Łańcucie rozpoczęło realizację projektu, dzięki któremu będzie można określić co zrobić w danym środowisku, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
W lipcu w przyszłym roku zostanie opracowany algorytm w postaci programu IT, który pozwoli na określenie poziomu ryzyka osoby zarażonej dla jej środowiska pracy w stopniach: niski, średni, wysoki. Pierwszym adresatem programu są instytucje publiczne ochrony zdrowia, na przykład sanepid i sztaby kryzysowe - podkreśla lekarz chorób zakaźnych Robert Pleśniak. Kierownik projektu dodaje, że narzędzie, które będzie efektem prac zespołu specjalistów, ma ułatwić podejmowanie racjonalnych, precyzyjnych decyzji w zakresie prewencji oraz ograniczania wirusa i jego skutków.
Centrum Medyczne w Łańcucie, jako jednostka wiodąca w leczeniu COVID-19 jest odpowiednim miejscem na realizację takiego programu - podkreśla prezes Łukasz Wais. Jego wartość to 4 mln 537,5 tys. zł.
Oddział Zakaźny Centrum Medycznego w Łańcucie dysponuje wykwalifikowaną kadrą zakresie chorób zakaźnych. Ma też kilkunastu specjalistów z obszaru finansów, zarządzania, prawa z doświadczeniem w realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Do realizacji projektu, obok kadry szpitala, zostali zaproszeni naukowcy i praktycy z wielu podkarpackich uczelni, w tym Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu.
Opracowane, w ramach projektu, narzędzie może być stosowane przez organy władzy publicznej, jednostki lecznicze, a w dalszej perspektywie (w przypadku skuteczności narzędzia) przez przedsiębiorców i pracowników. Dzięki temu podmioty będą mogły ocenić ryzyko związane z wykryciem wirusa w firmie i podjąć stosowne kroki prewencyjne również w sytuacji, kiedy tego wirusa nie stwierdzono. Narzędzie będzie mieć charakter pomocniczy.