W Wielopolu Skrzyńskim rozpoczęły się XI Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o nagrodę im. Tadeusza Kantora. W tym miasteczku urodził się i spędził pierwsze lata życia reformator światowego teatru i twórca Cricot 2.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Marcin Świerad powiedział, że w tym roku - z uwagi na pandemię - Kantoralia nie obyły się wiosną, a właśnie teraz i wystąpią jedynie krajowe teatry z pięciu miast. Spektakle pokazywane będą co dwa tygodnie o 12:15 na deskach wielopolskiego GOK-u. Dziś w południe zaprezentuje się Teatr TETRAERD z Raciborza z Gombrowiczowską sztuką "Gwoli jakiejś tajemnicy". 4 października zobaczymy brzozowską grupę Demiurgos. Kantoralia zakończą się 22 listopada wręczeniem nagród finansowych najlepszym zespołom.
Członek jury i wieloletni aktor Cricot 2 Bogdan Renczyński stwierdził, że jednym z ważniejszych wyzwań dla młodych aktorów teatrów offowych jest Kantorowskie rozumienie wolności artysty, "którą się nosi w sercu". Jego zdaniem - takie przesłanie pozwoli "otworzyć wszystkie drzwi, jeśli chodzi o poszukiwania".
Podczas wieczornej inauguracji w Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu otwarta została wystawa fotografii teatralnych Moniki Stolarskiej. Ośrodek mieści się w starej plebanii, gdzie Tadeusz Kantor spędził dzieciństwo. Początek festiwalu uświetnił też monodram aktora Cricot 2 Stanisława Michno.
Prezentacje Teatrów Poszukujących zostały zorganizowane przez podkarpacki samorząd, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej, krakowską Cricotekę i Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu. W tym roku mija 20. rocznica pierwszego festiwalu teatralnego w tym miasteczku. Prezentacje obywają się co dwa lata.