Podkarpacie pamięta o Franciszku Kotuli. Temu wybitnemu znawcy kultury ludowej poświęcony jest mural na jednym z bloków na rzeszowskim osiedlu noszącym imię Franciszka Kotuli. Dzieło zostało dziś odsłonięte w obecności rodziny – syna Bogusława i jego kuzyna Walentego.
Impulsem do powstania dzieła jest przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Franciszka Kotuli (1900-1983), a także chęć utrwalenia w świadomości społecznej jego dokonań jako muzealnika, publicysty, historyka kultury ludowej, wielkiego propagatora dziedzictwa Rzeszowiaków i Lasowiaków.
Mural powstał w ramach pilotażowej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Live Media Crew jest efektem współpracy samorządu województwa ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Projektant” i Muzeum Etnograficznym im. Franciszka Kotuli, oddziałem Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Wielkoformatowa kompozycja przedstawiająca Franciszka Kotulę wśród motywów inspirowanych niebiesko-czerwonym haftem Rzeszowiaków. Wypełniła prawie 100 metrów kwadratowych elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Krośnieńskiej 17. Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.
„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Jednocześnie jego założenia są wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę, która posiada istotny walor kulturotwórczy. Realizacja projektu zakłada współpracę z partnerami, tj. właścicielami budynków, instytucjami i organizacjami społecznymi.