Są świadectwem miłości do Ojczyzny, ale obrazują też rozterki między powinnością wobec kraju a miłością do ukochanej dziewczyny. Tak o pieśniach żołnierzy Legionów Polskich, którzy walczyli na frontach I wojny światowej o niepodległość Polski, mówił na naszej antenie prof. UR Janusz Pasterski, literaturoznawca i poeta. Jako przykład podał słowa pieśni „Pierwsza kadrowa”: „Raduje się serce, raduje się dusza, gdy pierwsza kadrowa na wojenkę rusza”. - W tej pieśni, która powstała na samym początku wojny, słychać radość z możliwości wyruszenia do walki o niepodległość dla Ojczyzny, pozostającej pod zaborami od ponad 100 lat – uważa prof. Pasterski.
Z kolei w pieśniach z gatunku liryki osobistej widać determinację i siłę charakteru tych młodych ludzi postawionych niejednokrotnie przed ostatecznymi wyborami. Przykładem może być piosenka „O, mój rozmarynie…”, czy „Rozkwitały pąki białych róż”.
Pieśni legionowe wpisały się na stałe w polską tradycję wojskową. Niektóre z nich są także częścią repertuaru utworów popularnych.