Stworzenie podkarpackiego sztucznego satelity to jeden z nowych planów Politechniki Rzeszowskiej. W wyniku reorganizacji na Wydziale Lotnictwa tej uczelni powołano Katedrę Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej.
Jak mówi dr hab. inż. Andrzej Majka profesor Politechniki, przemysł kosmiczny stwarza wielkie możliwości i uczelnia chce je wykorzystać, prowadząc badania i konstruując innowacyjne urządzenia. W ramach studenckich prac dyplomowych i działalności kół naukowych politechnika zamierza m.in. konstruować nanosatelity. Małe urządzenia badawcze wielkości kilku decymetrów sześciennych, które można stosunkowo niewielkim kosztem wystrzelić na orbitę. Uczelnia planuje też badania tzw. pseudosatelitów – rodzaju dronów latających przez wiele dni na wysokości ponad 20 km. Rozważa także stworzenie obserwatorium kosmicznego w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechwej koło Leska.
Wszystkie te działania będą miały charakter naukowy, nie komercyjny, w związku z tym Politechnika Rzeszowska chce na nie pozyskać zewnętrzne środki. Liczy na wsparcie projektów np. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Podkarpackiego Centrum Innowacji czy funduszy europejskich.