Ulanów stawia na odnawialne źródła energii. Gmina otrzymała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na inwestycję, która ma poprawić jakość powietrza. Instalacje zostaną zbudowane w 745 gospodarstwach.
Najwięcej domów – 459 będzie mieć urządzenia fotowoltaiczne. Zostaną zamontowane na dachach, elewacjach, budynkach gospodarczych, także na gruncie. Na kolektory fotowoltaiczne zdecydowało się 275 gospodarstw, a w 11 zostaną wymienione kotły węglowe na ekologiczne piece na biomasę wykorzystujące pelet drzewny.
Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbarcz podkreśla, że jest to bardzo ważna inwestycja dla gminy, zwłaszcza że czerpie ona korzyści z turystyki. Jego zdaniem powietrze i klimat zbliżony do nadmorskiego jeszcze bardziej się oczyści, a to oznacza korzyści dla mieszkańców i gości. Jak dodaje marszałek województwa, to kolejna umowa dotycząca OZE. Dofinansowanie na ten cel może uzyskać ponad 35 tysięcy mieszkańców. To znacząca liczba, która wpływa na poprawę stanu jakości powietrza w naszym regionie – podkreśla Władysław Ortyl.
Wartość inwestycji w Ulanowie to prawie 10 mln złotych. 7,5 mln to dotacja z unijnych funduszy.
Inwestycja w Ulanowie ma być realizowana w I i II kwartale 2022 r. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych to 2 167,17 tony ekwiwalentu CO2. Planowany czas zakończenia projektu to lipiec 2022 r.
Do tej pory w ramach RPO WP na lata 2014-2020 dofinansowanie uzyskały 43 projekty OZE realizowane przez podkarpackie gminy lub stowarzyszenia gmin.