W Paryżu w wieku 96 lat zmarł prof. Franciszek Chrapkiewicz-Chapeville. Francuski biochemik urodził się w Godowej w pow. strzyżowskim na Podkarpaciu. W czasie II wojny światowej w tragicznych okolicznościach stracił rodziców, tuż po wojnie uciekł do Francji i tam zrobił karierę naukową.
Studiował weterynarię, biochemię i biologię molekularną. Doktoryzował się z weterynarii i nauk przyrodniczych. W 1953 przyjął francuskie obywatelstwo i zmienił nazwisko na François Chapeville. Tytuł profesora na francuskiej Sorbonie Franciszek Chrapkiewicz otrzymał w 1962 roku, zaledwie 15 lat po przyjeździe do Francji.
W dziedzinie farmakologii odkrył i opisał właściwości hirudyny. Prowadził badania nad metabolizmem związków siarki. Wyjaśnił mechanizm informowania tworzących się białek o tym, jaka ma być struktura powstającego organizmu. Był autorem około 200 publikacji naukowych, wykładał na uczelniach całego świata m.in w Nowym Jorku, Tokio, Cambrige i Lagos. Był doktorem honorowym wielu uczelni w Polsce m.in. Akademii Medycznej w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W Strzyżowie jest ulica imienia prof. Franciszka Chrapkiewicza, a w tamtejszym Muzeum Regionalnym znajduje się poświęcona mu ekspozycja.
Był wybitną postacią o fascynującym życiorysie – twierdzi autor trzech książek poświęconych profesorowi – rzeszowski pisarz Jerzy Fąfara. Mało znanym epizodem były wyprawy kurierskie Chrapkiewicza z Niemiec do Polski, gdy po ucieczce na Zachód znalazł się w tzw. Maczkowie – na terenach okupowanych przez dywizję pancerną generała Stanisława Maczka. Przewoził materiały dla polskich organizacji niepodległościowych.