Dziś przypada 73. rocznica Powstania Warszawskiego. Do walki o stolicę 1 sierpnia 1944 roku ruszyło od 35 do 40 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej.
Jak przypominał na naszej antenie historyk Bogusław Kleszczyński z rzeszowskiego oddziału IPN, miesiąc poprzedzający wybuch Powstania był to gorący okres w Warszawie. Z jednej strony rozprzężenia w niemieckiej administracji, z drugiej przygotowania i narady w dowództwie AK co do terminu rozpoczęcia walki.
Pierwsza faza Powstania przyniosła powstańcom opanowanie znacznej części terenu Warszawy, ale nie wszystkie obiekty udało się zdobyć, m.in. arterie komunikacyjne oraz lotnisko.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, poległo w nim od 15 do 18 tysięcy powstańców i od 140 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy.
Jak uważa rzeszowski historyk, długa walka Armii Krajowej była na rękę Józefowi Stalinowi, gdyż po śmierci znacznej części polskich elit podczas walk powstańczych ZSRR w łatwiejszy sposób mógł zainstalować w Polsce komunizm i jego reprezentację w postaci PKWN.