Premier Beata Szydło oficjalnie rozpoczęła rok szkolny na Podkarpaciu
Fot. Iwona Piętak

Premier Beata Szydło powiedziała w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie, że wraz nowym rokiem szkolnym rozpoczyna się także reforma oświaty. Szefowa rządu, razem z minister edukacji Anną Zalewską, uczestniczą w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego.          

Beata Szydło zaznaczyła, że polska szkoła powinna być "nowoczesna i otwarta, ale także czerpać z tradycji i kultury polskiego narodu". Szefowa rządu mówiła, że szkoła ma być przede wszystkim otwarta na uczniów, rodziców i nauczycieli. Dodała, że szkoła ma budować wspólnotę: szkolną, lokalną i narodową.

Rok szkolny w Dobrzechowie zainaugurowano mszą świętą, odprawianą na dziedzińcu przed budynkiem szkoły. Przewodniczył jej ordynariusz rzeszowski biskup Jan Wątroba.

Z kolei minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że rząd będzie wspierać nauczycieli. Zapowiedziała utworzenie dla nich systemu doskonalenia zawodowego, które stanie się obowiązkowe. Dodała, że rząd będzie też wspierał nauczycieli tak, by pracowali dla systemu edukacji. "Szkoła nie może być bez pedagoga szkolnego, szkoła nie może być bez doradcy zawodowego czy doradcy metodycznego" - oświadczyła minister dodając, że wszystkie te zawody pojawią się w szkołach do roku 2019. Minister zapowiedziała też "edukację wspierającą", czyli wspomaganie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ma temu między innymi służyć zwiększenie pensum pedagogów szkolnych.         

Zgodnie z reformą dotychczasowi uczniowie szóstej klasy podstawówki rozpoczną naukę w siódmej klasie. Od pierwszego września obowiązuje nowy ustrój szkolny - powróciła 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Szkołę zawodową zastąpiła dwustopniowa szkoła branżowa. Rozpoczęło się "wygaszanie" gimnazjów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kliknij aby powiększyć fotografię DSC08567.JPG
fot. Iwona Piętak
Kliknij aby powiększyć fotografię x1.JPG
fot. Iwona Piętak
Kliknij aby powiększyć fotografię x2.JPG
fot. Iwona Piętak

Artykuły powiązane

  • 22 Sty, 2021
    100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
    100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
    Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
  • 19 Sty, 2021
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
    Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
  • 18 Sty, 2021
    Drogi na Podkarpaciu
    Drogi na Podkarpaciu
    Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj