Trwa rewitalizacja parku podworskiego w Zgłobniu koło Rzeszowa. Prowadzi je tamtejsza szkoła podstawowa, wybudowana na jego terenie w latach 70. ubiegłego wieku.
Założony w I połowie XIX wieku obejmował park krajobrazowy, ogród kwiatowy i sad owocowy. Z czasem uległ dewastacji i pozostały po nim tylko wiekowe drzewa.
Szkoła chce przywrócić dawny wygląd parku i naprawić to co przez lata zostało zniszczone. Pod okiem konserwatora przyrody powstały plany odnowy parku. Jeszcze przed wakacjami posadzono szpalery bukszpanu i róż oraz pierwsze drzewa. Inicjatorzy rewitalizacji chcą jeszcze posadzić lipy i klony oraz grusze, jabłonie, porzeczki i maliny.
Jak mówi nauczycielka przyrody Bożena Drozdowska-Wnęk, korzyści z odnowy parku będzie miała cała społeczność Zgłobnia. Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i dorosłych mieszkańców wsi. Chodzi też o wykształcenie potrzeby monitorowania środowiska.
Pieniądze na projekt pod hasłem "Pamiętajcie o ogrodach" pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Inicjatywy dla Zielonego Podkarpacia" Stowarzyszenia Pro Carpathia.