Pacjenci nie mieli problemu z dostępem do nocnej i świątecznej opieki medycznej w pierwszym dniu wprowadzenia reformy służby zdrowia w minioną niedzielę - tak ocenia dyrekcja podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W naszym województwie w większości taką pomoc świadczyły szpitale, więc pacjenci wiedzieli, gdzie się kierować.
W Lubaczowie i Sanoku, gdzie nocną pomoc zapewniały wcześniej podmioty niepubliczne nie było problemów. W lubaczowskim szpitalu w niedzielę pomoc uzyskało 40 osób, a w sanockim - 60. W Rzeszowie pacjenci mieli zagwarantowaną pomoc aż w 5 placówkach - dwóch szpitalach wojewódzkich, szpitalu miejskim, szpitalu Pro Familia oraz szpitalu im. Świętej Rodziny.
Nocna i świąteczna pomoc medyczna obejmuje także wizyty domowe: lekarskie i pielęgniarskie. Ale należy liczyć się z tym, że trzeba na nie poczekać, bo wcześniej lekarz dyżurujący musi przyjąć pacjentów, którzy zgłosili się do szpitala. W dotychczasowy sposób funkcjonują stacje pogotowia ratunkowego. W razie stanów nagłych, urazów czy problemów z układem krążenia pomocy należy szukać właśnie tam.
W razie wątpliwości o szczegóły można pytać dzwoniąc pod całodobowy numer infolinii 800 804 009.