Choć Ministerstwo Zdrowia przyznało dla Podkarpacia 197 miejsc rezydenckich, aż 104 z nich nie zostanie obsadzone. To dlatego, że nie na wszystkie specjalizacje zgłosili się chętni, na przykład na szkolenia z medycyny nuklearnej, neonatologii, medycyny pracy, medycyny sportowej, psychiatrii dzieci i młodzieży, rehabilitacji medycznej i transfuzjologii klinicznej nie wpłynął żaden wniosek.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki musi zwrócić do Ministerstwa Zdrowia 104 rezydentury, ale będzie wnioskował o dodatkowe przyznanie około 35 miejsc w tych dziedzinach, w których lekarze złożyli wnioski, ale nie zostali zakwalifikowani do ich odbywania, a jeszcze są wolne miejsca szkoleniowe. Są to następujące dziedziny: chirurgia dziecięca, dermatologia i wenerologia, kardiologia, medycyna rodzinna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, radiologia i diagnostyka obrazowa i urologia.
Rezydentury to tryb odbywania szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy po egzaminie państwowym, pensje dla rezydentów wypłaca Ministerstwo Zdrowia.