Rzeszowskie uroczystości w rocznicę odzyskania Niepodległości
fot. Anna Kutrzeba

Wojewódzkie obchody święta Niepodległości na Podkarpaciu miały miejsce w Rzeszowie. Po mszy świętej w rzeszowskiej farze oficjalna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa Kuli.
Po przyjęciu meldunku przez dowódcę garnizonu Rzeszów i podniesieniu na maszt biało-czerwonej flagi rozpoczęła się główna część uroczystości.

Jak mówiła podczas niej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, odzyskując niepodległość w roku 1918 Polacy stanęli przed wyzwaniem jaka ma być ich Ojczyzna. Wskazówką były słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, mówiące "idą czasy, których znamieniem będzie wyścig pracy". Tę pracę rozpoczęto - dodała Ewa Leniart.

Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl powiedział, że Polacy z entuzjazmem rozpoczęli w 1918 roku budowanie państwowych struktur. Niestety ich marzenia o życiu w wolnym, demokratycznym państwie przerwała II wojna światowa.

Podczas uroczystości odczytany został również list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak napisał w nim marszałek, 11 listopada przywołujemy zarówno pamięć o wielkich mężach stanu - Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim, Romanie Dmowskim i Wincentym Witosie, jak i o tych którzy za Polskę oddali życie, walcząc o jej niezawisłość.

Uroczystość w Rzeszowie zakończyły Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa Kuli wieńców i wiązanek kwiatów.

 

***

Oficjalnym wojewódzkim obchodom święta Niepodległości w Rzeszowie na  towarzyszy również kilka dodatkowych przedsięwzięć. Po godzinie 12 rozpoczął się 5 Bieg Niepodległości ulicami Rzeszowa, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Rzeszów biega". Natomiast po 13 w I Liceum Ogólnokształcącym rozpoczął się koncert Śpiewamy pieśni patriotyczne" zorganizowany przez tę placówkę oraz Związek Strzelecki "Strzelec".

Również po 13 w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość uznania dwóch osób za obywatela polskiego, a jedna osoba otrzymała akt nadania obywatelstwa polskiego, przyznany przez prezydenta Rzeczpospolitej.

Później w Sali Kolumnowej Urzędu rozpoczął się koncert "drogi do Niepodległości w wykonaniu kwartetu smyczkowego, chóru Passionart i solistów Filharmonii Krakowskiej. Całość imprez towarzyszących oficjalnym uroczystościom dopełnia dwie wystawy: Legiony to... Piosenka i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego" oraz Józef Piłsudski. Dziadek" ukazująca prywatne życie marszałka, jako męża, ojca i dziadka, przybliżając również postaci jego rodziców. Wystawę, przygotowaną przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej można oglądać w Urzędzie Wojewódzkim do 17 listopada.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
  • 31 Sty, 2021
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj